Jubileum: Svensk judiskt liv 250 år

Jubileum: Svensk judiskt liv 250 år

Mitt namn var Euphrosyne • 250! Hurra!

7 maj kl. 19.00

Del I: Mitt namn var Euphrosyne – en operamonolog om musiken, kärleken och döden

Den sanna sagan om operasångerskan Euphrosyne Leman Abrahamson som spåddes bli Jenny Linds arvtagerska. Hon blev en lysande stjärna i Wien och Madrid men när hon gifte sig med köpmannen August Abrahamson från Göteborg slutade hon sjunga.

I Nääs slott, som han köpte till henne, skulle de leva tills de blev gamla.
Men drömmen blev kort. Euphrosyne hann aldrig flytta in.
Vid 32 års ålder slutade hennes liv.

En historia om att finna sin väg. Om att välja mellan lusten till musiken och längtan till kärlek, till trygghet, till familj.

Medverkande
Caroline Gentele – Euphrosyne
Eric Skarby – Piano
Andreas Rodenkirchen – Regi
Caroline Gentele – Manus

PAUS

Del II: Kulturarvskonserten 250! Hurra!

Den judiska musikaliska traditionen är omfattande och varierad. Här finns allt från traditionella folkliga sånger på jiddisch, klezmer/festmusik från Östeuropa, medeltida visor på ladino från det judiska Spanien, hebreisk musik, musik från Turkiet, Levanten och den arabiska halvön, jazz, filmmusik, teater och kabaré. Det är en levande folkmusikalisk tradition som förs vidare från generation till generation på fester, bröllop, begravningar och många andra tillfällen. Musiken är en viktig del av det judiska kulturarvet.

Anne Kalmering & Stahlhammer Klezmer Classic sjunger och spelar judisk musik i suggestiva och lekfulla arrangemang. De har uppträtt i TV och radio, i Riksdagen, på Stockholms slott, på festivaler, skolor och stora och små scener både i Sverige och internationellt. Som enda skandinaviska grupp var de i december 2024 inbjudna att spela på en av världens främsta klezmerfestivaler, Yiddish New York.

Medverkande
Anne Kalmering – sång
Semmy Stahlhammer – violin
Miriam Oldenburg – dragspel
Isabel Blommé – cello

Köp biljetter här

Med stöd från Beth och Julius Goldman Donation.

Galakväll på Confidencen: Judiskt liv 250 år

8 maj kl. 19.00

En sprakande kväll med ett brett spektrum av artister – färgstarkt och mångfacetterat, precis som det judiska livet i Sverige. På scen ser vi Johan Rabaeus som Gustav III och Danny Gordon som framför Bellmansånger på jiddisch – en särskild hyllning till Bellman som själv sjöng på Confidencen på 1700-talet.

Galan gästas även av Anne Kalmering och hennes klezmerband, Maria Lindal och hennes orkester Rebaroque, Semmy Stahlhammer, Manon Pyk, Maria Matyazova, John Nalan som tolkar Jacob Mühlrads musik, Jean-Pierre Barda, Caroline Gentele, Sara Sommerfeld – som även signerar sin bok efter föreställningen – Zoie Finer, Rennie Mirro, Staffan Scheja och många fler.

Kvällens manus är skrivet av skådespelaren och komikern Ronn Elfors Lipsker, som väver samman humor, insiktsfulla berättelser och historiska fakta till en kväll fylld av både eftertanke och glädje.

I en tid som denna är det viktigare än någonsin att lyfta fram minoriteternas betydelse i vårt samhälle, och att belysa det judiska livets rika historia och dess bidrag till Sverige.
Firandet av 250 år av judiskt liv i Sverige under 2025 handlar om att förmedla kunskap till en bred publik – och denna kväll är ett av många sätt att göra just det.
Madeleine Onne, teaterchef Confidencen

Medverkande
Jerry Abdo, Jean-Pierre Barda, Peter Bothén, Jonas Dominique, Ronn Elfors Lipsker, Zoie Finer, Caroline Gentele, Danny Gordon, Anne Kalmering, Maria Lindal, Eva Lindal, Maria Matyazova, Rennie Mirro, Magdalena Mårding, John Nalan, Manon Pyk, Johan Rabaeus, Staffan Scheja, Sara Sommerfeld, Semmy Stahlhammer och Joel Sundin.

Köp biljetter här

Med stöd från:
Harmar AB
Annika och Gabriel Urwitz’ stiftelse